Folders |
2014 Results - Lake Washington InvitationalPublished by
Website:Click here Results at Athletic.net Womens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Ngozi Musa 11 Holy Names Academy 12.03
2 Imani Apostol 11 Holy Names Academy 12.38
3 Sarah Stavig 11 Bothell 12.44
4 Maya Harewood 10 Bothell 12.49
5 Barbara Biney 12 Mountlake Terrace 12.55
6 Ta'Mara Richey 12 Federal Way 12.59
7 Madison Lichter 12 Snohomish 12.70
8 Gabriela Pelogi 11 Federal Way 12.75
Womens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Prelims
=========================================================================
1 Ngozi Musa 11 Holy Names Academy 12.01
2 Sarah Stavig 11 Bothell 12.35
3 Madison Lichter 12 Snohomish 12.36
4 Ta'Mara Richey 12 Federal Way 12.52
5 Barbara Biney 12 Mountlake Terrace 12.70
6 Imani Apostol 11 Holy Names Academy 12.39
7 Maya Harewood 10 Bothell 12.48
8 Gabriela Pelogi 11 Federal Way 12.52
9 Claire Popke 12 Edmonds-Woodway 12.63
10 Iman Brown 9 Garfield 12.70
11 Djenne Dickens 12 Edmonds-Woodway 12.72
12 Maya Jackson 10 Northwest 12.77
13 Isabelle Butterfield 12 Bellevue 12.78
14 Riley Brown 10 Interlake 12.80
15 Victoria Gersch 10 Mercer Island 12.85
16 Shelly Sauls 11 Renton 12.87
17 Sierra Shugarts 12 Decatur 12.89
18 Ericka Budinich 12 Decatur 12.90
18 Maegan Mccurdy 11 Joel Ferris 12.90
20 Morgan Davis 11 Woodinville 12.94
21 Brandi Hughes 10 Skyline 12.96
22 Kelsey Mclean 10 Juanita 12.99
23 Madelyn Kennedy 10 Eastlake 13.02
24 Amanda Johnston 11 Skyline 13.08
25 Brittni Williams 11 Auburn Riverside 13.13
26 Arielle Van Peursem 11 Cedar Park Christian 13.15
27 Kiaya Hughes 9 Lakes 13.15
28 Lis Larsen 11 Archbishop Murphy 13.22
29 Aziza Chappelle 10 Garfield 13.27
30 Claire Schwartz 10 Roosevelt 13.35
31 Chrislove Brandt 9 Shorewood 13.44
32 Mikayla Allen 12 Thomas Jefferson 13.44
33 Tara Johnson 12 Liberty-Issaquah 13.59
34 Sydney Clements 9 Joel Ferris 13.61
35 Imani Moronkola 9 Garfield 13.61
36 Emily Eberlein 12 Lakes 13.69
37 Myah Long 9 Joel Ferris 13.73
Savannah Daniels 12 Cleveland (WA) DNS
Melina Cox 12 Newport-Bellevue DNS
Bridget Kennedy 10 Stadium DNS
Womens 200 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Ellie Heiden 12 Kamiakin 25.00
2 Imani Apostol 11 Holy Names Academy 25.35
3 Sarah Stavig 11 Bothell 25.36
4 Maya Harewood 10 Bothell 25.37
5 Dorie Dalzell 12 Skyline 25.64
6 Djenne Dickens 12 Edmonds-Woodway 25.86
7 Anna Carskaden 12 Eastlake 26.07
8 Peyton Johnson 12 Lakeside (Seattle) 26.08
9 Sophie Bowles 10 Bothell 26.10
10 Savannah Smith 11 Renton 26.10
11 Shelly Sauls 11 Renton 26.23
12 Maya Jackson 10 Northwest 26.35
13 Barbara Biney 12 Mountlake Terrace 26.45
14 Claire Popke 12 Edmonds-Woodway 26.45
15 Lyric Dixon 11 Garfield 26.60
16 Simone Johnson 11 Mt Rainier 26.64
17 Aajua Brooks 10 Lindbergh 26.72
18 Morgan Davis 11 Woodinville 26.84
19 Jessica Miller 12 Glacier Peak 26.92
20 Nicole Cox 10 Skyline 27.02
21 Shannell Thompson 11 Liberty-Issaquah 27.19
22 Kenya Shakoor 12 Curtis 27.20
23 Aziza Chappelle 10 Garfield 27.23
24 Desi Kamm 12 Decatur 27.29
25 Erin Leseberg 10 Kamiakin 27.32
26 Amanda Banks 12 Shorecrest 27.32
27 Megan Floyd 9 Joel Ferris 27.51
28 Kelsey Mclean 10 Juanita 27.52
29 Danielle Brandon 12 Kamiakin 27.53
30 Chloe Kimball 12 Joel Ferris 27.67
31 Mikayla Allen 12 Thomas Jefferson 27.70
32 Aerin Amore 10 Bainbridge 27.72
33 Myah Long 9 Joel Ferris 28.21
34 Amanda Andersen 10 Hanford 29.19
Womens 400 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Imani Apostol 11 Holy Names Academy 55.73
2 Ellie Heiden 12 Kamiakin 56.07
3 Dorie Dalzell 12 Skyline 57.26
4 Anna Carskaden 12 Eastlake 58.26
5 Maya Jackson 10 Northwest 58.71
6 Peyton Johnson 12 Lakeside (Seattle) 59.17
7 Piper Casey 10 Mercer Island 59.28
8 Lauren Wheatley 10 Snohomish 59.49
9 Cecilia Burke 12 Roosevelt 59.71
10 Sophie Bowles 10 Bothell 59.78
11 Savannah Smith 11 Renton 1:00.43
12 Madelyn Prigmore 9 Snohomish 1:01.02
13 Shakila Omar 10 Foster 1:01.04
14 Briana Devereaux 9 Cedarcrest 1:01.15
15 Megan Dean 10 North Central 1:01.32
16 Grace Douglas 12 Lynnwood 1:01.32
17 Karter Boice 10 Woodinville 1:01.33
18 Victoria Gersch 10 Mercer Island 1:01.34
19 Emma Bakke 10 Sumner 1:01.86
20 Aerin Amore 10 Bainbridge 1:02.02
21 Ella Spillane 9 Edmonds-Woodway 1:02.86
22 Olivia Sullivan 12 Decatur 1:02.88
23 Madeline Ingersoll 9 Juanita 1:03.12
24 Mckenna Cutler 10 Joel Ferris 1:03.40
25 Jade Hill 9 Stadium 1:03.51
26 Allison Wells 10 Lake Washington 1:03.51
27 Jamie Ferguson 10 Emerald Ridge 1:03.52
28 Shaeyln Pearson 10 Joel Ferris 1:03.93
29 Claire Wendle 11 Bellevue 1:04.01
30 Alexandra Rodgers 11 Curtis 1:04.01
31 Anna Roslander 12 Newport-Bellevue 1:04.50
32 Tess Biscup 9 Cedar Park Christian 1:04.59
33 Audrey Weaver 9 Bainbridge 1:05.55
34 Jillian Nordness 11 Lake Washington 1:05.55
35 Diana Vanhoosier 10 Edmonds-Woodway 1:05.63
Sarah Deascentiis 11 Kingston DNS
Margot Maraghe 11 Nathan Hale DNS
Kayla Rivera 10 Eisenhower DNS
Womens 800 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Sophie Cantine 9 Lakeside (Seattle) 2:10.49
2 Megan Beauchene 12 Kamiakin 2:11.97
3 Isabelle Olive 10 Garfield 2:12.84
4 Alexis Daugherty 12 Skyline 2:13.39
5 Mikayla Pivec 10 Lynnwood 2:15.34
6 Erin Ripple 9 Holy Names Academy 2:15.63
7 Emma Lower 11 Garfield 2:16.23
8 Mikelle Ackerley 11 Bainbridge 2:16.24
9 Kristi Bartz 11 Archbishop Murphy 2:18.37
10 Mckenzie Deutsch 11 Skyline 2:18.72
11 Emily Moon 11 Kamiakin 2:18.76
12 Hailey Kettel 12 Edmonds-Woodway 2:19.48
13 Lexi Kyro 9 Nathan Hale 2:20.36
14 Helen Schuda 10 Roosevelt 2:20.39
15 Heidi Smith 9 Glacier Peak 2:20.87
16 Megan Davis 12 Glacier Peak 2:21.00
17 Sarah Bjarnason 12 Mercer Island 2:21.44
18 Julian Johnson 10 Federal Way 2:21.55
19 Annie Roberts 12 Kingston 2:21.70
20 Natalie Ackerley 11 Bainbridge 2:21.88
21 Anna Larson 9 Roosevelt 2:21.99
22 Caroline Ross 11 Lake Washington 2:22.45
23 Jordan Oakes 9 Holy Names Academy 2:22.77
24 Katherine Penner 10 Bellevue 2:22.80
25 Hannah Swanson 12 Roosevelt 2:23.03
26 Alison Wise 12 Bainbridge 2:23.20
27 Jaime Rodden 12 South Whidbey 2:23.64
28 Kate Lilly 10 Hazen 2:24.07
29 Jessica Ong 9 Mountlake Terrace 2:24.32
30 Rachel Covey 12 Auburn Riverside 2:24.60
31 Hazel Carr 11 Northwest 2:24.89
32 Katia Matora 11 Lake Washington 2:25.16
33 Antoinette Tansley 11 Interlake 2:25.26
34 Alyssa Murray 11 Sumner 2:25.54
35 Berkeley Guenzel 10 Joel Ferris 2:25.65
36 Katherine Dittmann 11 Glacier Peak 2:25.84
37 Anisa Allaet 11 Joel Ferris 2:26.14
38 Maddi Nolton 10 Emerald Ridge 2:26.29
39 Emma Morris 11 Bishop Blanchet 2:27.01
40 Melody Blake 12 Newport-Bellevue 2:27.22
41 Alexis Manns 11 Juanita 2:27.42
42 Samantha Gil 12 Eisenhower 2:29.28
43 Emily Peterson 11 Juanita 2:29.45
44 Alida Scalzo 12 Mercer Island 2:31.29
45 Bethany Clowers 9 Lake Washington 2:31.60
Lisa Jensen 10 Shorewood DNS
Kelsey Machado 12 Shorewood DNS
Anna Malesis 10 Liberty-Issaquah DNS
Womens 1500 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Megan Beauchene 12 Kamiakin 4:35.67
2 Erin Ripple 9 Holy Names Academy 4:36.71
3 Malia Pivec 9 Lynnwood 4:45.80
4 Katia Matora 11 Lake Washington 4:45.84
5 Annie Roberts 12 Kingston 4:48.86
6 Emma Lower 11 Garfield 4:51.76
7 Anisa Allaet 11 Joel Ferris 4:52.11
8 Maizy Brewer 10 Skyline 4:52.21
9 Jordan Oakes 9 Holy Names Academy 4:52.62
10 Rebecca Delacruz-Gunderson12 Lakeside (Seattle) 4:55.97
11 Anneliese Wegner 10 Curtis 4:57.71
12 Pascale De Sa E Silva 11 Sammamish 4:58.08
13 Emily Ransom 11 Shorewood 4:58.98
14 Bryn Mayo 12 Charles Wright Academy 5:00.09
15 Hailey Kettel 12 Edmonds-Woodway 5:00.57
16 Megan Glenski 10 Eisenhower 5:00.64
17 Reanna Risinger 9 North Central 5:02.62
18 Katherine Dittmann 11 Glacier Peak 5:02.92
19 Sam Norberg 9 Mt Rainier 5:04.28
20 Naomi Von Ruden 9 Bainbridge 5:04.32
21 Thais Pedro 12 Highline 5:06.14
22 Hazel Carr 11 Northwest 5:06.93
23 Madi Shinn 9 Cedarcrest 5:07.11
24 Sarah Bliesner 11 Liberty-Issaquah 5:08.58
25 Julia Mitchell 11 Northwest 5:09.15
26 Maria Mueller 10 Holy Names Academy 5:09.72
27 Kayla Peterson 10 Federal Way 5:10.06
28 Rachel Roberts 11 Sammamish 5:10.77
29 Alem Belete 12 Foster 5:12.23
30 Alexa Bauman 10 Mercer Island 5:12.47
31 Gabi Frank 9 Holy Names Academy 5:13.41
32 Kaitlyn Caniglia 10 Joel Ferris 5:14.16
33 Jori Perrins 12 Kamiakin 5:14.58
34 Nikita Waghani 12 Interlake 5:16.80
35 Alexis Johnson 12 Bellevue 5:17.94
36 Diana Carr 12 Cedarcrest 5:18.66
37 Teresa Barron 9 Archbishop Murphy 5:20.60
38 Tyra Beckman 11 Renton 5:20.94
39 Maddie Mccann 11 Northwest 5:21.01
40 Alexa Benjamin 11 Kingston 5:21.41
Kyla Shade 10 Snohomish DNS
Mallori Lindberg 12 Woodinville DNS
Rachel Hansen 9 Shorewood DNS
Womens 3000 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Andrea Masterson 11 Lakeside (Seattle) 9:59.53
2 Devon Bortfeld 12 Eastlake 10:20.93
3 Elise Tello 12 Eisenhower 10:24.91
4 Stephenie Spencer 12 Bothell 10:32.59
5 Cece Rosenman 10 Mercer Island 10:36.19
6 Grace Sheeran 12 Bellevue 10:36.62
7 Abbie Steinhauer 9 Mariner 10:37.00
8 Samantha Krahling 12 Skyline 10:37.40
9 Katherine Gustafson 9 Mountlake Terrace 10:38.22
10 Anna Geffen 9 Stadium 10:40.96
11 Camille Moore 10 Bellevue 10:41.01
12 Sophia Nelson 9 Mountlake Terrace 10:42.61
13 Megan Legresley 11 Lake Washington 10:47.02
14 Kyla Shade 10 Snohomish 10:48.63
15 Olivia Waterman 12 Cedarcrest 10:50.27
16 Katherine Walter 10 Mountlake Terrace 10:52.55
17 Allison Murphy 10 Bainbridge 10:54.46
18 Liv Mcshane 9 Bishop Blanchet 10:55.75
19 Amelia Anderson 12 Cedarcrest 10:56.42
20 Olivia Miller 9 Holy Names Academy 10:57.20
21 Samantha Engebretsen 10 Enumclaw 10:59.30
22 Samantha Northrop 12 Glacier Peak 10:59.59
23 Kathryn Haldeman 12 Edmonds-Woodway 11:00.88
24 Alem Belete 12 Foster 11:01.07
25 Haley Barthel 10 Bellevue 11:05.33
26 Ella Schroth 10 Mountlake Terrace 11:05.74
27 Thais Pedro 12 Highline 11:08.92
28 Nicole Stinnett 12 Eastlake 11:09.10
29 Linden Elggren 12 Mercer Island 11:16.08
30 Rachel Arnold 11 Federal Way 11:19.63
31 Brittany Brooks 12 Kamiakin 11:19.72
32 Savannah De La Combe 11 Eisenhower 11:22.21
33 Kelin Doner 12 Thomas Jefferson 11:32.18
34 Anne Davis 12 Interlake 11:36.52
35 Emma Dalin 11 Decatur 11:42.78
Abby Hogan 11 Curtis DNF
Womens 100 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Mariyah Vongsaveng 11 Federal Way 14.48
2 Sharaya Quinn 12 Emerald Ridge 14.52
3 Darhian Mills 11 Inglemoor 14.79
4 Ellie Woerner 11 Eastlake 14.87
5 Claire Moses 12 Inglemoor 15.32
6 Lindsey Schauble 11 Kamiakin 15.49
7 Madison Davis 12 Emerald Ridge 15.61
8 Mckenna Hunt 11 Mountlake Terrace 15.80
Womens 100 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Prelims
=========================================================================
1 Sharaya Quinn 12 Emerald Ridge 14.62
2 Mariyah Vongsaveng 11 Federal Way 14.69
3 Darhian Mills 11 Inglemoor 14.92
4 Ellie Woerner 11 Eastlake 15.29
5 Lindsey Schauble 11 Kamiakin 15.33
6 Claire Moses 12 Inglemoor 15.39
7 Madison Davis 12 Emerald Ridge 15.63
8 Mckenna Hunt 11 Mountlake Terrace 15.84
9 Elinor Jones Toutant 10 Franklin 16.00
10 Shaya Murray 12 Stadium 16.11
11 Sophia Viviano 10 Shorecrest 16.21
12 Teresa Wang 12 Nathan Hale 16.51
13 Chijioke Emeka 12 Inglemoor 16.63
14 Geneva Ecola 11 Skyline 16.64
15 Tani Hayashi 12 Roosevelt 16.76
16 Audrey Shin 10 Federal Way 16.86
17 Gabi Glessner 10 Woodinville 16.88
18 Renata Daniels 12 Roosevelt 16.93
19 Rachel Stone 12 Edmonds-Woodway 17.15
20 Kyla Lusink 11 Decatur 17.19
21 Maison Stults 11 Joel Ferris 17.22
22 Daniela Rothberg 10 Woodinville 17.23
23 Melina Cox 12 Newport-Bellevue 17.24
24 Devin Simpson 12 Eisenhower 17.28
25 Lindsay Lightfoot 10 Mercer Island 17.39
26 Taylor Sterling 10 Thomas Jefferson 17.52
27 Krissy Stewart 12 Eisenhower 17.61
28 Lauren Miller 11 Joel Ferris 17.65
29 Kia Mackey 9 Edmonds-Woodway 17.68
30 Ginger Markow 9 Bishop Blanchet 17.72
31 Jamie Jenkins 11 Newport-Bellevue 17.97
32 Marissa Johnson 11 Decatur 18.05
33 Bria Bowton 10 Joel Ferris 18.19
34 Rita Sakharov 9 Lynnwood 18.29
35 Jazzreal Brown 9 Curtis 18.49
36 Carolyn Yip 10 Glacier Peak 18.55
Hannah Waterman 9 Kingston DNS
Naomi Eastland 12 Mariner DNS
Megan Mclaughlin 10 Lake Washington DNS
Fiona Hammond 10 Newport-Bellevue DNS
Womens 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Sharaya Quinn 12 Emerald Ridge 44.27
2 Darhian Mills 11 Inglemoor 44.63
3 Deja Svastisalee 12 North Central 45.30
4 Lindsey Schauble 11 Kamiakin 46.33
5 Mariyah Vongsaveng 11 Federal Way 46.79
6 Megan Mclaughlin 10 Lake Washington 46.90
7 Naomi Eastland 12 Mariner 47.18
8 Rachel Stone 12 Edmonds-Woodway 47.48
9 Ellie Woerner 11 Eastlake 47.48
10 Adreonia Bradley 12 Curtis 47.58
11 Reilly Treat 10 Emerald Ridge 47.73
12 Claire Moses 12 Inglemoor 47.77
13 Geneva Ecola 11 Skyline 48.24
14 Sophia Viviano 10 Shorecrest 48.30
15 Madison Davis 12 Emerald Ridge 48.80
16 Sydney Mendenhall 11 Glacier Peak 48.88
17 Elinor Jones Toutant 10 Franklin 48.92
18 Sierra Everman 9 North Central 49.29
19 Livy Steinke 12 Bishop Blanchet 49.63
20 Taylor Seaman 9 Kingston 49.70
21 Michelle May 12 Lake Washington 49.71
22 Courtney Walker 12 Thomas Jefferson 49.78
23 Gabi Glessner 10 Woodinville 49.86
24 Taylor Sterling 10 Thomas Jefferson 49.93
25 Savanah Vancitters 12 Edmonds-Woodway 49.98
26 Addie Mejia 9 Skyline 50.52
27 Melody Brown 12 Newport-Bellevue 50.67
28 Lauren Laster 11 Woodinville 50.86
29 Kia Mackey 9 Edmonds-Woodway 50.91
30 Lauren Miller 11 Joel Ferris 51.10
31 Ali Becker 12 Eastlake 51.13
32 Emma Sexton 11 Seattle Prep 51.39
33 Chijioke Emeka 12 Inglemoor 51.62
34 Renata Daniels 12 Roosevelt 52.06
35 Ariya Kendrick 10 Federal Way 55.09
Womens 4x100 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Bothell 47.87
2 Federal Way 47.88
3 Kamiakin 49.54
4 Edmonds-Woodway 49.63
5 Eastlake 49.87
6 Decatur 49.91
7 Garfield 50.03
8 Skyline 50.45
9 Snohomish 50.50
10 Cleveland (WA) 50.78
11 Roosevelt 50.95
12 South Whidbey 51.83
13 Mt Rainier 51.96
14 Bellevue 51.99
15 Joel Ferris 52.00
16 Lakes 52.12
17 Stadium 52.23
18 Lindbergh 52.32
19 Inglemoor 53.07
20 Liberty-Issaquah 53.57
21 Lynnwood 53.94
22 Sammamish 56.64
Eisenhower DNS
Womens 4x200 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Skyline 1:44.84
2 Snohomish 1:45.90
3 Decatur 1:47.38
4 Edmonds-Woodway 1:47.44
5 Renton 1:48.07
6 Cleveland (WA) 1:48.69
7 South Whidbey 1:49.36
8 Nathan Hale 1:49.37
9 Federal Way 1:49.47
10 Woodinville 1:49.79
11 North Central 1:49.83
12 Joel Ferris 1:50.17
13 Glacier Peak 1:50.47
14 Bellevue 1:50.48
15 Sumner 1:50.82
16 Liberty-Issaquah 1:51.18
17 Roosevelt 1:51.20
18 Mt Rainier 1:51.23
19 Inglemoor 1:51.38
20 Cedar Park Christian 1:51.57
21 Eisenhower 1:51.66
22 Shorewood 1:51.79
23 Lynnwood 1:53.17
24 Lake Washington 1:53.18
25 Lakes 1:54.26
Sammamish DNS
Interlake DNS
Curtis DNS
Garfield DNS
Stadium DNS
Eastlake DNS
Womens 4x400 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Kamiakin 4:03.76
2 North Central 4:08.31
3 Skyline 4:12.08
4 Glacier Peak 4:15.80
5 Roosevelt 4:15.98
6 Liberty-Issaquah 4:16.75
7 Woodinville 4:19.84
8 South Whidbey 4:21.15
9 Lake Washington 4:24.26
10 Joel Ferris 4:24.99
11 Interlake 4:27.47
12 Stadium 4:29.18
13 Kingston 4:33.55
14 Mercer Island 5:03.25
Bellevue DNS
Womens 4x800 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Skyline 9:36.70
2 Garfield 9:40.37
3 Bainbridge 9:43.35
4 Inglemoor 9:48.00
5 Lakeside (Seattle) 9:57.61
6 Eisenhower 10:08.68
7 Shorewood 10:14.57
8 Lake Washington 10:16.99
9 Roosevelt 10:18.79
10 Lindbergh 10:28.95
11 Federal Way 10:44.23
12 Sammamish 10:49.11
13 Kingston 10:56.30
14 Interlake 10:56.89
Mercer Island DNS
Womens Shot Put
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Sabrina Keys 12 North Central 43-06.50
2 Kc Moulden 11 Enumclaw 42-06.00
3 Aoife Martin 11 Holy Names Academy 39-03.50
4 Sira Toure 12 Kamiakin 38-07.00
5 Kaya Warrior 12 Thomas Jefferson 38-01.50
6 Hailee 10 Mountlake Terrace 37-00.00
7 Aleisha Simpson 12 Lindbergh 36-03.50
8 Paris Flenoy 12 Cascade-Everett 35-10.00
9 Emily Bassett 12 Mercer Island 35-06.00
10 Parris Watson 10 Decatur 34-09.50
11 Dianna Church 12 Inglemoor 34-07.50
12 Madeline Fletcher 10 Mt Rainier 34-06.50
13 Vaiva Snapkauskaite 11 Skyline 34-03.00
14 Ruby Charney 10 Inglemoor 34-00.00
15 Siniva Areta 11 Joel Ferris 33-10.00
16 Natayah Bauer 9 Juanita 33-08.50
17 Sydney Gildersleeve 12 Juanita 32-02.00
18 Gabrielle Boyd 9 Decatur 31-10.00
19 Mary Alverson 12 Roosevelt 31-06.50
20 Rachel Alfond 12 Archbishop Murphy 31-06.00
21 Taryn Bruskland 12 Cedarcrest 30-08.50
22 Lily Gustafson 10 Shorewood 30-06.00
23 Kayla Curry 11 Renton 30-05.50
24 Shantelle Barton 12 Cascade-Everett 29-05.50
25 Cedrice Howard 10 Curtis 29-05.00
26 Shannon Brink 12 Juanita 28-09.00
27 Kathryn Smith 12 Cedarcrest 28-08.50
27 Aubrie Cain 12 Juanita 28-08.50
29 Emilie Pedersen 10 Glacier Peak 27-10.00
30 Allie Knerr 10 Juanita 27-07.00
31 Courtney Johnson 11 Lake Washington 27-06.00
32 Hayley Sharkey 11 Joel Ferris 27-02.00
33 Megan Phillips 10 Lake Washington 27-01.50
34 Ashley West 12 Bellevue 27-00.00
35 Vivian Chi 9 Sammamish 25-01.50
36 Madilyn Peters 9 Liberty-Issaquah 24-04.50
Jordyn Kirchgessner 12 Archbishop Murphy DNS
Womens Discus
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Elisa Grandemange 12 Kamiakin 140-09
2 Sira Toure 12 Kamiakin 124-05
3 Sabrina Keys 12 North Central 119-02
4 Kaya Warrior 12 Thomas Jefferson 118-05
5 Kc Moulden 11 Enumclaw 116-01
6 Siniva Areta 11 Joel Ferris 108-08
7 Madeline Fletcher 10 Mt Rainier 106-07
8 Parris Watson 10 Decatur 105-09
9 Hailee 10 Mountlake Terrace 105-01
10 Zoe Roberson 10 Eisenhower 104-10
11 Diamond Searcy 12 Curtis 101-10
12 Aoife Martin 11 Holy Names Academy 100-01
13 Sharaya Roberts 11 Joel Ferris 99-11
14 Rachel Bush 11 Eisenhower 96-09
15 Emily Bassett 12 Mercer Island 91-06
16 Aubrie Cain 12 Juanita 91-01
17 Jada Rogers 12 Lindbergh 91-00
18 Kari Lei 12 Roosevelt 90-09
19 Kelly Garrett 12 Skyline 90-04
20 Taryn Bruskland 12 Cedarcrest 89-03
21 Ama Monkah 11 Foster 89-02
22 Sydney Gildersleeve 12 Juanita 89-01
23 Chrissy Fitzgerald 9 Joel Ferris 88-06
24 Dianna Church 12 Inglemoor 86-09
25 Teri Almaw 11 Lynnwood 86-04
26 Gillian Grant 11 Archbishop Murphy 85-10
27 Paris Flenoy 12 Cascade-Everett 84-06
28 Natayah Bauer 9 Juanita 83-10
29 Jessica Welch 9 Cascade-Everett 83-00
30 Kayla Curry 11 Renton 82-08
31 Courtney Johnson 11 Lake Washington 81-05
32 Shannon Brink 12 Juanita 80-04
33 Lily Gustafson 10 Shorewood 75-07
33 Gabrielle Boyd 9 Decatur 75-07
35 Vivian Chi 9 Sammamish 72-04
Megan Mooney 12 Nathan Hale DNS
Rachel Alfond 12 Archbishop Murphy DNS
Jordyn Kirchgessner 12 Archbishop Murphy DNS
Allie Knerr 10 Juanita FOUL
Hayley Sharkey 11 Joel Ferris FOUL
Womens Javelin
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Aiko Mizumori-Canfield 12 Shorecrest 129-09
2 Julia Sliwoski 11 Newport-Bellevue 125-05
3 Mikayla Pivec 10 Lynnwood 124-02
4 Giovanna Park 11 Bellevue 123-09
5 Kathryn Smith 12 Cedarcrest 120-07
6 Elisa Grandemange 12 Kamiakin 119-10
7 Megan Mooney 12 Nathan Hale 118-02
8 Amanda Miller 12 Kamiakin 116-09
9 Alexandra Espinda 11 Sumner 116-05
10 Sayana Lombard-Chappell 12 Lindbergh 115-02
11 Brooklyn Walker 12 Inglemoor 109-08
12 Sydney Gildersleeve 12 Juanita 107-10
13 Elizabeth Lowell-Forker 10 Bothell 101-02
14 Courtney Johnson 11 Lake Washington 100-05
15 Siniva Areta 11 Joel Ferris 97-08
16 Victoria Lebesis 12 Edmonds-Woodway 97-06
17 Tallie Carlson 11 Enumclaw 97-03
18 Tova Houck 12 Kingston 96-11
19 Dianna Church 12 Inglemoor 96-04
20 Aleisha Simpson 12 Lindbergh 96-01
21 Jessica Gaevert 12 Shorewood 95-09
21 Alisha Clingan 11 Mountlake Terrace 95-09
23 Kristin Laidler 9 Holy Names Academy 94-04
24 Jessica Welch 9 Cascade-Everett 92-10
25 Emilie Pedersen 10 Glacier Peak 92-09
26 Nicole Jowett 11 Decatur 92-06
27 Amy Ellenberg 12 Liberty-Issaquah 91-06
28 Aubrie Cain 12 Juanita 89-09
29 Kyanee Robinson 12 Sammamish 86-07
30 Shantelle Barton 12 Cascade-Everett 86-04
31 Sharaya Roberts 11 Joel Ferris 85-06
32 Taylor Guy 12 Archbishop Murphy 84-07
33 Chrissy Fitzgerald 9 Joel Ferris 81-10
34 Hanna Peterson 11 Cascade-Everett 79-09
35 Katherine Kolendich 10 Skyline 76-08
36 Kari Lei 12 Roosevelt 68-01
Kelly Garrett 12 Skyline DNS
Jordyn Kirchgessner 12 Archbishop Murphy DNS
Mackenzie Hezel 12 South Whidbey DNS
Helen Simecek 11 Lake Washington DNS
Natalie Vetto 9 Lake Washington DNS
Womens High Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Andrea Stapleton 11 Kamiakin 5-04.00
2 Iman Brown 9 Garfield 5-04.00
3 Nicole Brendemuhl 12 Bothell 5-00.00
3 Brooke Peterson 10 Emerald Ridge 5-00.00
5 Audrey Shin 10 Federal Way 5-00.00
6 Grace Arbanas 12 Joel Ferris 4-10.00
6 Kristi Bartz 11 Archbishop Murphy 4-10.00
6 Jillian Salkind 11 Enumclaw 4-10.00
9 Taylor Sterling 10 Thomas Jefferson 4-10.00
10 Jonarra Swanson 11 Federal Way 4-10.00
11 Alyssa Chow 11 Inglemoor 4-10.00
12 Olivia Sullivan 12 Decatur 4-08.00
13 Kelli Anderson 10 Liberty-Issaquah 4-08.00
14 Maret Helgeson 10 Lake Washington 4-06.00
15 Stephanie Lunde 10 Skyline 4-06.00
15 Mikayla Ingram 12 Glacier Peak 4-06.00
17 Emma Larsson 11 Lake Washington 4-06.00
Womens Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Chinne Okoronkwo 10 Mountlake Terrace 12-03.00
2 Ayane Rossano 12 Bellevue 11-00.00
3 Samantha Raines 11 Kamiakin 11-00.00
4 Hayley Otholt 12 Joel Ferris 10-09.00
5 Michelle Louie 12 Bellevue 10-06.00
5 Chardalise Madrigal 12 Kamiak 10-06.00
7 Bailey Parish 12 Cedarcrest 10-00.00
7 Annika Dayton 11 Glacier Peak 10-00.00
9 Candace Ho 12 Newport-Bellevue 10-00.00
9 Katie Mohn 12 Inglemoor 10-00.00
11 Makenna Barton 9 Woodinville 10-00.00
12 Danielle Brandon 12 Kamiakin 9-06.00
12 Leann Donoso 11 Thomas Jefferson 9-06.00
12 Gabriella Gould 10 Ferndale 9-06.00
12 Elli Kimes 9 Cashmere 9-06.00
16 Reilly Krueger 10 Archbishop Murphy 9-00.00
16 Sophia Cassam 11 Highline 9-00.00
16 Kimi Nakayama 12 Sumner 9-00.00
16 Chloe Kimball 12 Joel Ferris 9-00.00
16 Hannah Arbanas 12 Joel Ferris 9-00.00
16 Grace Arbanas 12 Joel Ferris 9-00.00
16 Abby Webb 12 Woodinville 9-00.00
16 Kelly Wucherer 11 Woodinville 9-00.00
24 Makayla Bowdish 12 Woodinville 8-06.00
24 Rachelle Legresley 12 Bothell 8-06.00
24 Courtney Walker 12 Thomas Jefferson 8-06.00
24 Cindy Nguyen 12 Renton 8-06.00
24 Yelena Petrik 10 Decatur 8-06.00
Cindy Ma 12 Newport-Bellevue NH
Sarah Luth 12 Nathan Hale NH
Emily Chanthaphone 11 Foster DNS
Bailee Smith 10 Cedar Park Christian NH
Abigail Martinez 12 Lynnwood NH
Amanda Andersen 10 Hanford NH
Colby Blake 11 Federal Way NH
Brittany Whitcutt 10 Edmonds-Woodway NH
Womens Long Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Barbara Biney 12 Mountlake Terrace 17-07.25
2 Katherine Jackson 9 Curtis 17-03.25
3 Kenya Shakoor 12 Curtis 17-02.50
4 Brittni Williams 11 Auburn Riverside 16-11.75
5 Lindsey Schauble 11 Kamiakin 16-11.50
6 Aajua Brooks 10 Lindbergh 16-09.00
7 Allison Stapleton 9 Kamiakin 16-07.00
8 Elinor Jones Toutant 10 Franklin 16-06.50
9 Maegan Mccurdy 11 Joel Ferris 16-02.75
10 Ta'Mara Richey 12 Federal Way 16-00.50
11 Mikayla Ingram 12 Glacier Peak 16-00.00
11 Geneva Ecola 11 Skyline 16-00.00
13 Ericka Budinich 12 Decatur 15-11.50
14 Savanah Vancitters 12 Edmonds-Woodway 15-09.75
15 Eden Fox 9 Bellevue 15-08.50
16 Chloe Loreen 9 Lakeside (Seattle) 15-07.75
16 Lauren Curlanis 11 Lake Washington 15-07.75
18 Teresa Wang 12 Nathan Hale 15-06.75
19 Jenny Power 11 Curtis 15-05.00
20 Candace Ho 12 Newport-Bellevue 15-04.50
21 Katie Mohn 12 Inglemoor 15-02.25
22 Molly Henling 10 Bishop Blanchet 15-02.00
23 Shaya Murray 12 Stadium 14-10.25
24 Marileyni (Mai) Francisco10 Shorewood 14-07.75
25 Kellie Twitchell 10 Thomas Jefferson 14-04.75
26 Maret Helgeson 10 Lake Washington 14-02.75
27 Fatou Jatta 11 Edmonds-Woodway 14-00.50
27 Jasmine Pleasants 9 Thomas Jefferson 14-00.50
29 Solie Grantham 9 Mt Rainier 13-08.00
30 Kallie Broughton 11 Stadium 13-05.50
31 Pei Lee Yap 10 Eastlake 13-03.00
Iman Brown 9 Garfield FOUL
Karisa Wu 11 Newport-Bellevue FOUL
Samantha Harrell 11 Liberty-Issaquah No Time
Womens Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Chinne Okoronkwo 10 Mountlake Terrace 38-09.00
2 Allison Stapleton 9 Kamiakin 36-11.00
3 Andrea Stapleton 11 Kamiakin 36-11.00
4 Megan Murphy 12 North Central 36-07.00
5 Ta'Mara Richey 12 Federal Way 36-02.00
6 Anna Richards 11 Inglemoor 35-09.00
7 Jonarra Swanson 11 Federal Way 35-01.00
8 Katherine Jackson 9 Curtis 34-11.00
9 Shaya Murray 12 Stadium 34-04.00
10 Mikayla Ingram 12 Glacier Peak 34-02.00
11 Salyna Mcdonald 12 Shorewood 33-02.00
12 Teresa Wang 12 Nathan Hale 33-00.00
12 Lauren Curlanis 11 Lake Washington 33-00.00
14 Jenny Power 11 Curtis 32-10.50
15 Alicia Wasisco 12 Lindbergh 32-08.00
16 Maddie Mak 10 Liberty-Issaquah 32-05.00
17 Lindsey Pfluger 12 Lindbergh 31-09.25
18 Molly Henling 10 Bishop Blanchet 31-09.00
18 Olivia Lytle 11 Glacier Peak 31-09.00
20 Kylie Rardin 10 Edmonds-Woodway 31-03.00
21 Tenicia Young 12 Eastlake 31-01.75
22 Karisa Wu 11 Newport-Bellevue 31-00.00
23 Melanie Kim 12 Skyline 30-08.50
24 Kenzie Gandy 10 Mt Rainier 30-05.00
24 Kallie Broughton 11 Stadium 30-05.00
26 Pei Lee Yap 10 Eastlake 30-01.00
27 Kellie Twitchell 10 Thomas Jefferson 29-08.50
28 Asha Johnson 10 Roosevelt 29-01.75
Brittni Williams 11 Auburn Riverside FOUL
Kenya Shakoor 12 Curtis DNS
Rachel Alexander 12 Edmonds-Woodway DNS
Barbara Biney 12 Mountlake Terrace DNS
Megha Shetty 10 Bellevue DNS
Ana Ruiz De Somocurcio 11 Kingston DNS
|